NÁŠ KONCEPT ELEKTROMOBILU

Vítejte v nové éře jízdy. Je to vzrušující budoucnost, na kterou se těšíme a která přinese spoustu otázek. Doufáme, že zde najdete odpovědi na některé z nich.

Elektrická éra je zde.

V roce 2020 bude zahájena výroba konceptu Honda Urban EV, který byl poprvé představen na tokijském autosalonu. Evidence objednávek bude zahájena počátkem příštího roku, brzy tak nastane čas pro přechod na elektrický pohon.

Tříčtvrtinový pohled zepředu na koncept Honda Urban EV s obnovitelnou energií

Jsou elektromobily prospěšné pro životní prostředí?

Jsou elektromobily ekologické?

Je elektromobil skutečně šetrný k životnímu prostředí, pokud je zdrojem jeho energie elektrárna, která spaluje topný olej? Při výrobě elektrické energie použité k nabíjení elektromobilu může být skutečně spalováno stejné palivo, jaké spaluje vůz poháněný zážehovým motorem, ale v takovém případě ho stačí spálit mnohem menší množství. Samotný elektromobil nevytváří vůbec žádné emise, takže přispívá ke snížení znečištění ovzduší a je mnohem prospěšnější pro ochranu životního prostředí a lidského zdraví.

Je možné akumulátory elektromobilů recyklovat?

Akumulátory, ze kterých jsou napájeny elektromobily (a případně také vozy s hybridním pohonem), je možné recyklovat. Jako zdroj energie pro elektromobily se zpravidla používají recyklovatelné lithium-iontové akumulátory, které se vyznačují nižší hmotností a delším dojezdem než jiné typy. Jedná se tedy o akumulátory stejného typu, který používají notebooky a mobilní telefony.

Vypouštějí elektromobily emise?

Elektromobil nemá výfuk ani výfukové potrubí, takže je zcela bez emisí a lze ho klasifikovat jako vůz s nulovými emisemi. To je nepochybně přínosné pro městské prostředí, ve kterém lokální znečištění ovzduší představuje skutečný problém.

Tříčtvrtinový pohled zezadu na koncept Honda Urban EV

Jaké výhody přináší vlastnictví elektromobilu?

Jsou elektromobily efektivnější?

Na základě ceny za kilometr by provoz vozu s čistě elektrickým pohonem mohl stát méně než třetinu v porovnání s vozem se zážehovým nebo vznětovým motorem. Řada zemí také nabízí významná daňová zvýhodnění a určité státní dotace, které vám usnadní cestu.

Vztahuje se na elektromobily zpoplatnění vjezdu do středu města?

Při vjezdu do centra Prahy je možno parkovat vozy s plně elektrickým pohonem nebo vodíkovými palivovými články v modrých a fialových zónách za zvýhodněný poplatek 100 Kč ročně. Totéž platí pro řadu vozů s efektivním hybridním pohonem, např. pro nové CR-V Hybrid. Pokud se chcete ujistit, že jste oprávněni vjet do určitého města bez úhrady poplatku, měli byste se obrátit na úřady příslušného města.

Potřebují elektromobily olej?

Údržba elektromobilů je obecně levnější a elektromobily nevyžadují olej, takže není nutné provádět pravidelné výměny oleje, na rozdíl od vozidel se zážehovým motorem, která vyžadují pravidelnou a někdy také nákladnou servisní údržbu.

Vyžadují elektromobily servisní údržbu?

Vůz s čistě elektrickým pohonem obvykle obsahuje pouze tyto hlavní komponenty: elektromotor, interní nabíjecí zařízení, akumulátor a invertor. To je jeden z hlavních důvodů, proč mají elektromobily v porovnání s konvenčními vozy se zážehovým nebo vznětovým motorem menší požadavky na údržbu, a tím také nižší náklady spojené se servisní údržbou. Elektromotory se ukázaly jako velmi spolehlivé a vyžadující pouze malou pozornost.

Musí elektromobily absolvovat technickou kontrolu?

Elektromobily musí projít technickou kontrolou, stejně jako libovolné jiné vozidlo, podle předpisů platných v dané zemi. Hlavním rozdílem samozřejmě je, že se u nich neprovádí měření emisí. Všechny ostatní úkony, jako jsou kontrola brzd, zavěšení, světel, součástí řízení, ložisek atd., se vztahují i na elektromobily.

Tříčtvrtinový pohled zepředu na interiér konceptu Honda Urban EV

Jaké to je řídit elektromobil?

Jak fungují elektromobily?

Elektromobil nemá žádné převody, obsahuje přímý pohon, který pohání přímo kola. Stačí sešlápnout plynový pedál a okamžitě získáte plynulý výkon z elektromotoru. Elektrický pohon je čistý, efektivní a produkuje vysoký výkon zcela bez emisí.

Používají elektromobily manuální, nebo automatickou převodovku?

Elektromobily nepotřebují vícerychlostní manuální ani automatickou převodovku. Na rozdíl od spalovacích motorů mají elektromotory velmi široké výkonové pásmo, běží s vysokými otáčkami a vše, co potřebují, je jednoduchá převodovka s pevným poměrem.

Potřebují elektromobily převodovou skříň?

Elektromobily nemají převody, protože jsou poháněny přímo z elektromotoru. Otáčky závisejí na tom, jak velké zrychlení požadujete. Elektromobil nevyžaduje spojku, protože elektromotor může poskytovat točivý moment od 0 ot./min výše.

Jak daleko elektromobil dojede?

Dojezd elektromobilů na silnici se v současné době neustále zvětšuje díky pokroku v oblasti akumulátorových technologií. Dnes mohou vozy s čistě elektrickým pohonem snadno jet více než 100 kilometrů na jediné nabití a dojezd některých nových modelů se velmi blíží 200 kilometrům nebo více.

Pohled zepředu na koncept Honda Urban EV připojený k nabíjecímu zařízení

Jak se nabijí elektromobily?

Je možné nabíjet elektromobily doma?

Při nabíjení doma bude nutné instalovat zásuvku elektrické sítě pro připojení kabelu elektromobilu a také plánovat cesty tak, abyste mohli akumulátor při delších jízdách v případě potřeby dobít. Kdykoli vám elektromobil oznámí, že je akumulátor téměř vybitý, stačí ho připojit k elektrické síti. Je to tak jednoduché jako připojit rychlovarnou konvici.

Je možné nabíjet elektromobil zdarma?

Plné nabití doma bude stát přibližně 100 Kč (dle tarifu poskytovatele elektřiny), zatímco nabíjení na veřejných stanicích a veřejných nabíjecích místech, například u supermarketů nebo na parkovištích, bývá často zdarma po dobu vašeho pobytu. Na dálničních čerpacích stanicích bývají instalovány rychlonabíjecí stanice, kde cena obvykle dosahuje necelých 200 Kč za 30 minut nabíjení.

Jsou všechna elektrická nabíjecí zařízení stejná?

Nikoli. Existují dva typy, které jsou jednoduše označeny jako typ 1 a typ 2, nicméně je dostupný ještě univerzální typ, který je kompatibilní s oběma. Většina elektromobilů současné generace používá standard označovaný J1772 pro nabíjení s napětím 110 V nebo 240 V, na kterém jsou založeny všechny veřejné nabíjecí stanice.

Jak se instaluje nabíjecí stanice pro elektromobily?

Nenechejte se přemluvit místním elektrikářem. Nejlepším postupem je kontaktovat vašeho poskytovatele elektřiny a využít tak například účtování elektřiny v nízkém tarifu, na který byste bez elektromobilu neměli oprávnění. Někteří poskytovatelé elektřiny mají jimi doporučená dodobíjecí zařízení, která splňují nejvyšší bezpečnostní standardy.

Jak dlouho trvá nabíjení elektromobilu?

Nabíjení elektromobilu může trvat pouhých 30 minut nebo také až 12 hodin. Doba nabíjení plně závisí na kapacitě akumulátoru a rychlosti nabíjecí stanice.

Co se stane v případě vybití akumulátoru elektromobilu?

Stejně jako v případě vozu se zážehovým nebo vznětovým motorem se elektromobil zastaví. Nicméně majitelé elektromobilů si zpravidla více uvědomují dojezd svého vozidla než majitelé vozů se zážehovým motorem a elektromobily jsou, stejně jako vozy se zážehovým motorem, vybaveny měřicím přístrojem, který s dostatečným časovým předstihem upozorní prostřednictvím zvukových a vizuálních výstrah na malý dojezd.