Postup čištění a dezinfekce vozu

Pravidelné mytí rukou a důkladnější úklid se zhruba za poslední rok staly součástí běžného každodenního života, ale kdy jste naposledy opravdu důkladně vyčistili interiér svého vozu?

I když se zdá, že pravděpodobnost nákazy onemocněním Covid z kontaminovaného povrchu je mizivá, je to stále možné. Navíc se tímto způsobem přenášejí i další viry, jako je chřipka. Udržování čistého interiéru vozu je tedy určitě zdraví prospěšné, zejména pokud ho používá více než jedna osoba.

Je dobré vyčistit interiér předtím, než vůz použije jiný řidič nebo spolujezdec, a pokaždé, když se u někoho, kdo byl uvnitř, projeví příznaky nemoci.

Poradíme vám, jak se udržovat v bezpečí díky čištění a dezinfekci vašeho vozu.

Základní čištění

Dezinfekční prostředek funguje, jen když přijde do přímého kontaktu s virem. Můžou mu v tom bránit prach a nečistoty, takže prvním krokem čištění je odstranění všech viditelných stop nečistot. Setřete prach z palubní desky a dveří suchým, čistým hadříkem z mikrovlákna – dejte si záležet, abyste se dostali do všech mezer i koutů v obložení. Potom vysajte sedadla, středovou konzolu a koberce vysavačem. Odstraňte podlahové koberce (dejte pozor na plastové spony, které je drží na místě), abyste dosáhli na všechny nečistoty, které se hromadí kolem jejich okrajů. Ruční vysavače napájené bateriemi nebo z 12V zásuvky vozu jsou pohodlné, užitečnější ale může být vysavač napájený ze sítě, který má vyšší výkon.

Co je nutné dezinfikovat?

Je nutné otřít všechno, čeho se mohl dotknout řidič nebo spolujezdci, a také všechny oblasti, na kterých se mohou zachytit kapénky z kašle nebo kýchání. Je dobré začít tím, že si vytvoříte seznam všeho, co je třeba vyčistit, a pracovat metodicky, abyste náhodou na něco nezapomněli:

Co je potřeba vyčistit

Jaké čisticí materiály je třeba použít?

Nedoporučujeme používání bělidla ani čisticích prostředků pro domácnost, protože mohou obsahovat čpavek. Zlikvidují sice všechny bacily číhající ve vašem interiéru, ale také pravděpodobně způsobí poškození nebo vyblednutí povrchů.

Při odstraňování nečistot a likvidaci bakterií a virů může být účinný roztok jemného mýdla v teplé vodě. Kožená sedadla potřebují odbornější péči: použijte specializovaný čisticí prostředek na kůži a potom naneste prostředek na ošetření kůže.

Při odstraňování prachu a nečistot jsou velmi účinné utěrky z mikrovlákna jak za sucha, tak navlhčené, a lze je použít s většinou čisticích prostředků. Po použití je vyperte v pračce, ale nepoužívejte žádné avivážní prostředky.

Nyní si můžete koupit specializované dezinfekční prostředky pro péči o ventilační systém vozidla – nastartujte motor, nastavte klimatizaci do režimu recirkulace, pak stisknete tlačítko na nádobce a zavřete dveře, dokud se nádobka nevyprázdní a dezinfekční prostředek nevytvoří v interiéru mlhu. Pokud ale mají pracovat účinně, je stále nutné nejprve vyčistit interiér.

Ať už zvolíte jakoukoli metodu, používejte jednorázové rukavice a při práci se nedotýkejte obličeje ani očí. Rukavice svlékněte a zlikvidujte až po dokončení úklidu, odstranění lahví, znečištěných utěrek a podobně. Pokud čistíte auto poté, co se u spolujezdce projevily příznaky onemocnění covid, možná by bylo moudré použít respirátor a brýle. Po dokončení čištění si umyjte ruce.

Chytré triky při čištění

Kdykoli používáte na interiér auta čisticí kapalinu – ať už se jedná o čisticí roztok, nebo jen mýdlovou vodu – je důležité, abyste se vyhnuli přílišnému namáčení. Když použijete příliš mnoho roztoku, váš interiér bude vysychat celou věčnost a navíc mohou být kluzké ovládací prvky a vlhkost může způsobit problémy s elektronickými systémy. Nejlepší je nanášet tekutinu na používanou čisticí utěrku, a nikoli přímo na díly vozidla. Tímto způsobem budete mít dostatek roztoku na celý vůz bez zbytečného plýtvání.

Když čistíte vnitřní stranu čelního skla, spodní část, která je blízko palubní desky, může být těžko dosažitelná. Trik profesionálních čističů aut spočívá v tom, že se otočí k čelnímu sklu zády, dají ruku za sebe dlaní nahoru tak, aby se s utěrkou dostali na celé sklo. Tímhle způsobem dosáhnete až ke spodní hraně čelního skla.

Může být obtížné dostat prach z malých mezer kolem větracích otvorů a spínačů, i zde ale existuje jednoduché řešení. K setření prachu použijte čistý a suchý štětec. Chcete-li odstranit nečistoty zachycené ve strukturovaných površích na palubní desce a madlech, vydrhněte je starým kartáčkem na zuby.

Získat odbornou pomoc

Profesionálové jako prodejci automobilů a autopůjčovny používají dezinfekční stroje, které ošetřují každou část interiéru ozónem nebo chemickými biocidy. Specializované společnosti a někteří prodejci automobilů nyní nabízejí služby dezinfekce vozidel, pokud nechcete tuto práci provádět sami.

* Výše uvedené postupy jsou jen doporučení a jejich výsledky mohou záviset na stávajících podmínkách a dalších faktorech.