Jak si vybrat první rodinný vůz

Nejlepší vůz pro vaši rodinu je všestranný pomocník, který zvládne vše, co mu každodenní život přinese. Na výběr je spousta aut, správná volba ale není nikdy nemožná, protože všechny odpovědi najdete v našem průvodci nákupem rodinného vozu. 

Co to znamená nejlepší rodinný vůz?

Rodinný vůz musí zvládat spoustu věcí. Nestačí, aby se vám jen dobře řídilo, musí vyhovovat i ostatním členům rodiny. Uvádíme hlavní body, na které je třeba si dát pozor:

Bezpečnost – Chcete, aby vaše rodina byla chráněna, a proto hledejte vůz s dobrým hodnocením bezpečnosti a nejnovějšími bezpečnostními prvky.

Praktičnost – Potřebujete nejen prostor pro celou rodinu, ale i pro všechno, co si vozíte s sebou.

Pohodlí – Hledejte výbavu, která vám usnadní rodinné výlety.

Cenová dostupnost – Musíte zvažovat pořizovací cenu nebo měsíční náklady plus náklady na palivo, pojištění a údržbu.

Přečtěte si tipy, jak získat to nejlepší ve všech těchto oblastech.

Přední tříčtvrtinový pohled na model CR-V

Jak si můžete vybrat bezpečný vůz pro svou rodinu?

Většina rodinných vozů má hodnocení bezpečnosti od nezávislé organizace Euro NCAP. Vozy s pětihvězdičkovým hodnocením jako Honda Jazz nebo CR-V jsou nejbezpečnější ve své třídě. Euro NCAP testuje automobily neustále a nejnovější testy jsou přísnější než v minulosti, takže nelze přímo srovnávat nedávné testy s těmi staršími.

Všechny vozy Honda jsou vybaveny sadou pokročilých funkcí Honda SENSING, které zvyšují bezpečnost všech cestujících a zvyšují komfort a pohodlí při řízení.

Systém pro udržování v jízdním pruhu – Kamera detekuje dopravní značení a pokud vůz vybočí z jízdního pruhu, systém jej jemně navede zpět.

Adaptivní tempomat – Adaptivní tempomat pomocí senzorů zjišťuje polohu a rychlost vozidel jedoucích před vámi a přizpůsobuje rychlost vozu provozu, čímž snižuje únavu řidiče na dlouhých cestách.

Asistenční brzdový systém pro zmírnění následků srážky – Tento systém detekuje hrozící kolizi. Zazní varovný signál a pokud je řidič nepozorný a nereaguje, systém automaticky zabrzdí a zastaví vozidlo. Výzkum Euro NCAP a jeho partnerů dospěl k závěru, že tyto systémy snížily počet kolizí v reálném provozu o 38 %.

Detekce objektů v mrtvém úhlu – Senzory na obou stranách vozu upozorňují řidiče na objekty, na které nemá výhled. Je to užitečné zejména při změnách jízdních pruhů.

Asistent při couvání z parkovacího místa – Upozorňuje řidiče na projíždějící vozidla při couvání z parkovacího místa.

Sledování pozornosti řidiče – Detekuje pokles bdělosti řidiče a zobrazí zprávu „dejte si přestávku“.

Prostor interiéru vozu CR-V

Díky čemu je rodinný vůz praktičtější?

Větší prostor není vždy řešením – chytrý design, jako v novém modelu Honda Jazz, může znamenat rozdíl mezi vozem, který zvládne vše, co mu rodinný život přinese, a vozem, který se s tím jen těžko vyrovnává.

Zaměřte se na následující prvky:

Flexibilní sedadla Magic Seats – Flexibilní sedadla Magic Seats ve vozech Honda Jazz a HR-V nabízejí bezkonkurenční všestrannost. Můžete je sklopit na plocho a převážet velké náklady, nebo můžete základny sedadel sklopit jako sedačky v kině a otevřít tak obrovský zavazadlový prostor, do kterého se dostanete zadními dveřmi.

Objem zavazadlového prostoru – Neporovnávejte jen objem v litrech podle technických parametrů. Důležitý je také tvar (čím jednodušší a hranatější, tím lepší) a hledejte nízkou hranu zadních dveří, která usnadňuje nakládání a vykládání.

Úložný prostor v kabině – Hledejte kapsy ve dveřích a úložné prostory uvnitř vozu, do kterých můžete uložit všechny drobnosti, které denně potřebujete.

Široce otevíratelné dveře – Nezáleží na tom, kolik místa je uvnitř, pokud je obtížné se k němu dostat. Vozy jako Honda Jazz nebo CR-V umožňují otevřít zadní dveře v úhlu 90 stupňů, což umožňuje vynikající přístup. Je to funkce, která výrazně usnadňuje nastupování a vystupování z dětské sedačky a také dosah, když se chcete ujistit, že jsou děti řádně připoutané.

Snadno čistitelné povrchy – Hledejte interiér, který se snadno udržuje v čistotě. Tmavší barvy mají tendenci lépe skrývat skvrny a rozlité tekutiny se z kožených sedadel utírají snadněji než z textilních.

Žena nakládající zavazadla do zavazadlového prostoru

Jaké funkce rodinného vozu usnadňují život?

S dobrým rodinným vozem je každá cesta snazší a méně stresující. Zde jsou některé prvky, které vám mohou pomoci:

Parkovací asistent – Parkování může být stresující, když je váš vůz plný hlučných a netrpělivých dětí. S parkovacím asistentem ovládáte rychlost vozu, který zatáčí sám.

Elektricky ovládané dveře zavazadlového prostoru – Když máte plné ruce práce s nákupními taškami, dětmi a psem, elektricky ovládané dveře zavazadlového prostoru vám usnadní život. Aktivuje se umístěním jedné nohy pod zadní část vozu. Elektricky ovládané dveře zavazadlového prostoru mají nastavitelnou výšku a lze je zastavit v libovolné poloze – ideální pro parkoviště s nízkými stropy.

Integrace s chytrým telefonem – Hledejte vozy, které se mohou připojit k telefonu, abyste mohli využívat internetové služby, například dopravní informace, a umožnit cestujícím surfovat po internetu. Android Auto a Apple CarPlay umožňují práci s telefonními aplikacemi na displeji palubní desky. Díky portům USB v zadní části si mohou děti nabíjet mobilní zařízení.

Přední tříčtvrtinový pohled na model CR-V při jízdě městem

Jak si můžete pořídit rodinný vůz za dostupnou cenu

Hned na začátku si stanovte rozpočet na svůj vůz. Koupíte si ho rovnou, nebo využijete splátkový program a budete platit měsíční splátky? Započítejte náklady na pojištění (odhad vám poskytne internetový srovnávač cen), pohonné hmoty a údržbu.

Hybridní vozy vám mohou ušetřit peníze, protože jsou účinnější díky rekuperaci energie, která by se jinak ztratila při brzdění, a později ji znovu využijí. Díky tomu mají nižší spotřebu paliva a nižší emise CO2. To je dobrá zpráva pro vaši peněženku i pro životní prostředí.

Jaké další tipy a triky pomáhají při výběru?

Plánujte do budoucna – Odrůstající děti nebo přírůstek do rodiny mohou klást větší nároky na prostor. Myslete na to, jak se vaše potřeby mohou v příštích letech změnit.

Zkušební jízda – Před koupí se projeďte a vůz si vyzkoušejte. Vezměte s sebou děti a zjistěte, zda jim vše vyhovuje. Pokud potřebujete cestovat s velkými předměty, jako jsou dětské autosedačky a kočárky, vezměte je s sebou a zjistěte, jak dobře se do vozu vejdou.