Snadné způsoby, jak být šetrnější k životnímu prostředí

Vzhledem k tomu, že se stále více lidí snaží snižovat emise oxidu uhličitého a využívat vzácné zdroje moudřeji, je snadné podlehnout tlaku na to „být ekologičtější“. Ale co přesně to znamená a jak toho dosáhnout?

Dobrou zprávou je, že ekologické bydlení je dosažitelnější než kdy jindy a ne vždy znamená utrácet spoustu peněz nebo se zbavit radosti ze života. Nabízíme našich 10 nejlepších tipů na ekologičtější životní styl.

ZAČÍNÁ TO U VAŠEHO DOMOVA

OMEZENÍ, OPĚTOVNÉ POUŽITÍ A RECYKLACE
Recyklace je jedním z nejzřetelnějších – a nejsnazších – způsobů, jak být šetrní k životnímu prostředí. Usnadněte si to tím, že budete mít odpadkový a recyklační koš v kuchyni, koupelně a kdekoli jinde, kde produkujete více odpadu. Papír a kartony se snadno třídí a patří mezi nejcennější materiály k recyklaci. Kompaktní kompostér se vejde i do nejmenší zahrady a z potravinových zbytků může vzniknout skvělý kompost nebo půdní přídavek. Minimalizujte plýtvání potravinami tím, že nebudete nakupovat víc, než spotřebujete, a že budete využívat zbytky.

SNÍŽENÍ EMISÍ DOMÁCNOSTÍ
Použijte nastavení studené vody na pračkách, abyste se vyhnuli emisím CO2 spojeným s výrobou elektřiny k ohřevu vody. Pokud nahrazujete spotřebič, pořiďte si nějaký s vysokou energetickou účinností – většina z nich bude mít nyní štítky EU s hodnocením A až G, kde je A nejlepší, a roční spotřebu energie uvedenou v kWh (čím nižší, tím lepší). Přejděte na energeticky úsporné LED žárovky, které se rozsvěcují okamžitě a vydrží mnohem déle než wolframové nebo halogenové žárovky a přitom spotřebovávají méně elektřiny po celou dobu, kdy jsou zapnuté.

VYUŽÍVEJTE ENERGII Z OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ
Přejděte k dodavateli elektřiny, který k výrobě energii využívá obnovitelné zdroje, abyste se vyhýbali fosilním palivům. Obnovitelné zdroje zahrnují zdroje, jako je voda, sluneční energie, vítr a dokonce i něco, čemu se říká anaerobní trávení, kde se zpracovává živočišný a rostlinný odpad, aby se uvolnil plyn bohatý na metan, který lze spálit. Dodavatelů zelené energie neustále přibývá, takže byste měli být schopni najít nějakého, který vyhovuje vašim potřebám. Velké energetické společnosti se přizpůsobují rostoucímu povědomí spotřebitelů o životním prostředí a nabízejí sazby za zelenou elektřinu; navíc existuje řada menších dodavatelů.

ZLEPŠENÍ IZOLACE
Čtvrtina tepla ve vašem domě může unikat střechou, takže přidejte nebo zesilte izolaci podkroví na ekvivalent 270 mm minerální vlny. Většina domů postavených od 20. let 20. století má duté stěny, ale teprve od 90. let je izolace dutými stěnami běžná. Izolace může být vstřikována otvory ve stěnách specializovanou společností. Pevné stěny a podlahy lze také izolovat a dosáhnout tak dalších úspor. Pokud váš domov nemá dvojité zasklení, stojí za to okna modernizovat, i když to může být drahé. Ale izolace proti průvanu může být velmi levný a efektivní způsob, jak snížit účty za topení.

Tříčtvrtinový pohled zpředu na nabíjení modelu Honda e

Změňte způsob dojíždění

Práce z domova se v roce 2020 stala pro mnoho lidí zcela běžnou a z ekologického hlediska se vyplácí – spotřeba energie se snižuje a klesají emise. Pokud jezdíte do práce, zvažte takové způsoby dojíždění, které by mohly být šetrnější k planetě. Můžete místo jízdou autem chodit pěšky nebo jezdit na kole? Mnoho evropských vlád oznámilo plány, které povzbuzují více lidí k chůzi a jízdám na kole. Pokud jezdíte vozem, udržujte jej v co nejlepším stavu – i něco tak jednoduchého, jako je nízký tlak v pneumatikách, může zvýšit spotřebu paliva a urychlit opotřebení, což povede k většímu znečištění pryžovými částicemi.

Tříčtvrtinový pohled na vůz Honda e na silnici

PŘEJÍT NA ELEKTRICKÝ POHON

Elektromobily spotřebovávají méně energie a během své životnosti vypouštějí méně znečišťujících látek než automobily se spalovacími motory. S rostoucím povědomím o ochraně životního prostředí a s tím, jak se zlepšují technologie, automobily lépe zapadají do života lidí.

  • DOJEZD AŽ

    220 km

  • RYCHLÉ NABÍJENÍ (DC 50 kW)

    Až 80 % za 31 min

POKRAČUJE TO ŽIVOTNÍM STYLEM

JEZTE POTRAVINY S NÍZKÝM DOPADEM NA ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ
Jezte potraviny z místních zdrojů, abyste minimalizovali „potravinové míle“, což je dopad přepravy potravin na životní prostředí. Nejráznějším řešením jsou potraviny pěstované doma a i když na to nemáte čas nebo prostor, můžete snadno pěstovat nějaké chutné salátové listy v květináčích na parapetu. Nakupujte potraviny od místních výrobců tam, kde je to možné, a vyhledávejte udržitelné obaly, které snižují hmotnost, a tím i spotřebu energie při přepravě – dokonce i víno lze v dnešní době skladovat v papírových obalech.

NAKUPUJTE UDRŽITELNĚ
Hledejte produkty, které jsou navrženy tak, aby byly opraveny, spíše než vyhozeny, když se rozbijí – pokud vám v tom prodejce nemůže poradit, přejděte k tomu, který může. Podporujte značky, které minimalizují balení, a tam, kde je to potřeba, používejte udržitelné a recyklovatelné metody, abyste se vyhnuli jednorázovým plastům, kdykoli je to možné.

VOLTE ZELENÝ PŘÍSTUP
Zelené bydlení znamená projevovat úctu k životnímu prostředí tím, že co nejvíce využijete každý zdroj, který používáte, a že budete volit udržitelné možnosti, kdykoli je to možné. Takže se pečlivě rozhodujte před každým nákupem. Recyklujte odpad tak, abychom získali maximální hodnotu z materiálů, které používáme. Předměty, které už nepotřebujete, předávejte dál a nevyhazujte je. Myslet ekologicky nemusí být náročné – může to být dokonce zábava. Jako jednotlivci nemůžeme změnit svět, ale pokud všichni přispějeme svým dílem, můžeme určitě něco změnit; a jak ukazují tyto tipy, nemusí to být obtížné. A čas a úsilí, které do toho vložíte, je investicí do budoucnosti – naší, našich dětí i naší planety.