Praktické rady na dlouhé cesty s dětmi

Přinášíme vám šest nápadů, jak si užít dálkové cesty autem i s těmi nejmenšími. Nezapomněli jsme ani na tipy, kde zastavit a co si zabalit.

Už tam budem? Právě tato slova dokážou každému rodiči pocuchat nervy. Zabavit menší pasažéry na dlouhé cestě nemusí být utrpením. Objevte šest jednoduchých nápadů, jak si užít cestu autem jako rodina.

Chlapec při cestování hraje hru na tabletu

1. Stáhněte pořady, hry a filmy

Ať už máte opěradla vybavená obrazovkou, nebo děti mají vlastní tablet, stáhněte před cestou jejich oblíbené filmy a další obsah.

Hry, filmy, aplikace a audioknihy jsou praktickým způsobem, jak zabít pár hodin. Nainstalujte je do zařízení dětí. Nezapomeňte to udělat už večer před cestou, abyste na ně během dne nemuseli plýtvat mobilními daty. Tablet s 256GB úložištěm bude mít kapacitu na přibližně 8 hodin videa ve vysokém rozlišení. Na 512GB se vejde dvojnásobek, což stačí i na ty nejdelší cesty.

Herní konzole slouží ke zpříjemnění volného času doma už léta. Dnes máme mnohem pokročilejší konzole, které obsahují řadu zábavných a vzdělávacích her rozvíjejících logiku – a dají se používat i na cestách.

2. Bingo na cestách

Všichni známe hru „Hádejte, co vidím“, ale proč ji v autě nezkombinovat s bingem? Vyrobte si bingo kartičky s předměty nebo objekty, které potkáte cestou, a udělte body prvnímu, komu se podaří uhodnout celou řadu nebo všechna políčka.

Vyberte si prvky, které uvidíte nebo zaslechnete během cesty, jako jsou auta různých barev, typy vozidel nebo značky na čerpacích stanicích; zvuky jako zatroubení auta, zpozorování psa nebo různé druhy zvířat na poli. Zatraktivněte hru drobnými cenami, jako jsou bonbóny nebo svačinka.

3. Čas na kreslení

Ať už jim svěříte pastelky a blok, nebo jim radši pořídíte fixy na vodní bázi, které nezanechávají stopy, koukání z okna na cestě autem dokáže podnítit kreativitu.

Kreslení může vaše ratolesti zaměstnat na dlouhou dobu, nebo je ukolébá ke spánku. Připevněním cestovního stolku nebo podnosu k dětské sedačce bude držet vše pohromadě a proměníte zadní sedadlo na výtvarný ateliér.

4. Zastávky na trase

Naplánováním zastávek rozdělíte cestu na zvládnutelné úseky a zajistíte všem pohodlné a bezpečné cestování. Existuje spousta odpočinkových zastávek – uvádíme některé z oblíbených:

Památník Devět křížů – Hned za Brnem můžete zastavit u symbolického památníku připomínajícího krvavou svatbu z poloviny 16. století. Najděte ho u silnice za odbočkou na Velkou Bíteš na 168. kilometru D1.

Chladicí věže jaderné elektrárny Dukovany – Monumentální chladicí věže jedné ze dvou jaderných elektráren určitě probudí ve vašich dětech malé fyziky. Uvidíte je jižně od dálnice mezi 157. a 154. kilometrem D1.

Rozhledna Fajtův kopec – Pokud vás na Vysočině zaskočí dopravní zácpa, potěšte se pohledem na rozhlednu, která se tyčí nad ski areálem. Pokud vaše děti popadne hlad, kousek odtud na 139. kilometru D1 potkáte restauraci McDonald's, která má otevřeno nepřetržitě.

Dvoupatrový most přes Želivku – Pokud jste fanoušky architektury, určitě oceníte pohled na dvoupatrový most přes řeku Želivku, který se nachází mezi 78. a 77. kilometrem D1.

Tajemný hrad Stará Dubá – Máte rádi tajemno? Pak oceníte pohled na zříceniny hradu Stará Dubá, který hrál hlavní roli v detektivním příběhu zasazeném do středověku. Uvidíte ho kolem 25. kilometru D1.

Za kocourem Mikešem – Těsně před Prahou kolem 23. kilometru se můžete zastavit ve slavných Ladových Hrusicích, kde kocour Mikeš prožíval svá dobrodružství.

Využijte příležitosti a zkuste s dětmi vymyslet, jaká dobrodružství by kocour Mikeš prožíval v dnešní době. Do Prahy vám zbývá už jen pár kilometrů. Při dobré viditelnosti se vám otevře výhled na České středohoří. Využijte této příležitosti k historickému okénku, nezapomeňte na praotce Čecha, ani horu Říp.

5. Kdo vykopává?

Zůstali jste stát v zácpě? Známe to všichni. To je přesně čas, kdy si můžete zahrát s dětmi slovní fotbal.

1. Můžete začít třeba vy. Vymyslete slovo a další člověk na řadě musí vymyslet slovo, které začíná na písmeno, na které končí vaše slovo.

2. Pokud hrajete se staršími dětmi, můžete použít poslední dvě písmena, nebo poslední slabiku.

3. Vypadne vždy ten, kdo už nemůže vymyslet žádné slovo. Vyhrává ten, kdo poslední zůstane ve hře.

6. Focení

Ať už cestujete kamkoli, určitě si nezapomeňte fotoaparát. Pokud mají vaše děti chytrý telefon nebo tablet, vyzvěte je, ať si vyfotí na památku to, co je zaujalo.

Na konci cesty porovnejte fotky, nebo můžete soutěžit. Porovnejte například, kdo zvládne vyfotit nejvíc různých zvířat nebo typů aut (před soutěžením se ujistěte, že fotoaparát má vypnutý blesk).

Co si zabalit na rodinný výlet

1. Občerstvení

Nezbytnou součástí každého výletu je občerstvení a pochoutky, které udrží dobrou náladu po celou cestu.

Použijte krabici přihrádkami, každou přihrádku naplňte nějakými dobrotami, jako jsou sladkosti, křupky, sušenky a ovoce. Auto tak zůstane čisté a vy nebudete muset tak často zastavovat na čerpacích stanicích.

2. Polštáře a deka

Pokud se chystáte na dlouhou cestu a plánujete vyrazit v brzkých ranních hodinách nebo v noci, je pravděpodobné, že si vaše děti budou chtít zdřímnout. Zabalte jim cestovní polštářek a malou přikrývku, aby jim bylo příjemně a pohodlně.

3. Poutavá knížka

V jednoduchosti je krása – poutavou knížkou dokážete ratolesti zabavit i na dlouhé cestě. Kupte jim na cestu novou knihu nebo vezměte starší oblíbenou knížku. Jen se ujistěte, že se jim při čtení v autě nedělá špatně.

4. To nejdůležitější

Kromě zabavení dětí na cestě musíte i zajistit, abyste s sebou měli sbaleno to nejnutnější. Nezapomeňte:

• léky/náplasti proti nevolnosti,

• vlhčené ubrousky (na ulepené ruce),

• vodu,

• opalovací krém,

• náhradní pohodlné oblečení,

• lékárničku s tím nejnutnějším.