Zimní prohlídka vozidla: Rady pro jízdu v zimě
Tmavá rána, zledovatělé silnice, silný vítr, náhlé husté sněžení – zima motoristům přináší spoustu výzev.
Podívejte se na naše tipy pro jízdu v zimě – od kontroly vozidla přes vše, co je třeba vozit s sebou, až po praktické rady a používání hybridů.
6 jednoduchých zimních kontrol vašeho vozidla
1. Kapaliny
Bez ohledu na počasí je důležité, aby byly všechny kapaliny ve vašem vozidle doplněny. Nezapomeňte tedy zkontrolovat následující:
• Motorový olej – při nízké hladině může hrozit poškození motoru, jehož oprava je nákladná.
• Chladicí kapalina / nemrznoucí směs – zabraňuje přehřátí motoru, ale v zimě je důležitá nemrznoucí směs, aby kapalina nezamrzla.
• Brzdová kapalina – používá se v hydraulické brzdové soustavě, která při sešlápnutí pedálu pomáhá zpomalit vozidlo.
• Kapalina do ostřikovačů čelního skla – v zimě je často zhoršená viditelnost – sníh, kroupy, déšť, sůl – proto udržujte čelní sklo čisté. Abyste zabránili zamrznutí soustavy, smíchejte vodu s kapalinou do ostřikovačů.
2. Stěrače
Zkontrolujte lišty stěračů – pokud jsou zničené nebo poškozené, vyměňte je.
Doporučuje se provádět každých 12 měsíců a můžete si je vyměnit sami nebo o to požádat servisní a opravárenskou firmu.
3. Zimní pneumatiky
Zkontrolujte, zda jsou pneumatiky v dobrém stavu, a snažte se udržovat hloubku dezénu 3 mm – zákonný limit je 1,6 mm.
Investice do zimních pneumatik se vyplatí. Na zimní pneumatiky se doporučuje přezout, jakmile venkovní teplota klesne pod 7 °C. Obsahují větší množství přírodního kaučuku, takže jsou pružnější při nižších teplotách, a jejich dezén umožňuje větší kontakt pryže s vozovkou.
V některých zemích a regionech Evropy (včetně Německa, Itálie a některých francouzských regionů) jsou povinné, ale ne ve všech (například ve Spojeném království, Španělsku nebo Nizozemsku).
4. Osvětlení
Projděte se kolem svého vozidla a zkontrolujte světlomety a zadní, směrová a mlhová světla. Chcete-li zkontrolovat brzdová světla, požádejte někoho o pomoc nebo zaparkujte u zdi – nebo ještě lépe u výlohy, abyste viděli odraz – a ujistěte se, že všechna světla fungují.
Pokud zjistíte, že jedna nebo více žárovek nefunguje, podívejte se do uživatelské příručky a zjistěte, zda můžete žárovku vyměnit sami.
5. Akumulátor
Akumulátory časem postupně ztrácejí svůj celkový výkon, ale nízké teploty jejich životnost ještě více snižují – zpomalují chemické procesy, které v nich probíhají. Pokud se o ni nebudete starat, nemusíte jednoho dne nastartovat.
Jak funguje váš akumulátor při běžných teplotách? Zadrhává se někdy startér nebo se musí několikrát protočit, než spustí motor? Pokud jste na některou z těchto otázek odpověděli kladně, možná by stálo za to nechat akumulátor zkontrolovat v servisu, abyste se ujistili, že se nevybije.
6. Čelní sklo a stěrače
V zimě je důležité udržovat všechna okna i čelní sklo čisté. Námraza na povrchu může zhoršit výhled, takže než vyjedete na silnici, musíte ji odstranit pomocí odmrazovače.
Používejte pouze odmrazovač a škrabku na led, protože cokoli jiného by mohlo sklo poškrábat. Pak zapněte ventilátory naplno, zvyšte teplotu a zapněte vyhřívaní čelního skla, pokud ho máte. Polití čelního skla horkou vodou se může zdát jako rychlé řešení, ale může způsobit jeho prasknutí.
Abyste zabránili tvorbě námrazy, čelní sklo zakryjte. Kryty lze připevnit pomocí suchých zipů na vnější zpětná zrcátka a pomocí přísavek.
Co si přibalit do vozidla v zimě
Během nejhoršího zimního počasí by řidiči měli mít ve vozidle řadu nezbytných věcí, aby byli v nouzových situacích v bezpečí. Doporučujeme mít ve vozidle následující věci:
• Kapalina do ostřikovačů – pokud se podmínky zhorší natolik, že je třeba čistit čelní sklo více než obvykle, vozte s sebou plnou láhev kapaliny, aby vám nedošla.
• Výbava pro odmrazování – ze zákona musíte zajistit, aby přední a zadní sklo bylo čisté od sněhu a ledu, takže pokud nemáte vyhřívané čelní sklo, je to nezbytné.
• Svítilna – pokud se vám v chladné a tmavé noci porouchá vozidlo na vozovce, je nezbytné mít k dispozici zdroj světla.
• Reflexní vesta – pokud potřebujete opustit své vozidlo za tmy, musíte být viděni ostatními řidiči, abyste se vyhnuli nehodě.
• Nepromokavá obuv – zateplené holínky nebo jiné pevné boty s dobrou přilnavostí vám pomohou zvládnout náledí a sníh.
• Teplé oblečení – pokud budete mít poruchu nebo uvíznete, můžete dlouho čekat v mrazu, proto se ujistěte, že máte dostatek oblečení, které vám nebo spolujezdcům poskytne další vrstvu tepla.
• Lékárnička – ubrousky, náplasti, obvazy, nůžky a rukavice.
• Tažné lano – opravdu užitečné, pokud vy nebo někdo jiný potřebuje odtah po uvíznutí ve sněhu.
• Lopata – pokud se doma nebo na cestách probudíte do sněhové pokrývky, pomůže vám lopata ven ze závějí.
• Pití a občerstvení – uvíznutí nebo čekání na zledovatělých silnicích je už tak dost nepříjemné, nechcete to dále zhoršovat hladem a žízní.
• Startovací kabely – mějte je po ruce pro případ, že se vám vybije akumulátor.
Tipy pro jízdu v zimě
Zkontrolovali jste, zda je vaše vozidlo způsobilé pro jízdu v zimě, a vhodně jste ho dovybavili. Nyní je vhodné připomenout si nejlepší způsoby bezpečné jízdy v ošidných podmínkách.
Využívejte vyšší převodové stupně
Pokud jsou silnice namrzlé, jezděte velmi opatrně. Pokud jezdíte ve voze s manuální převodovkou, zkuste se rozjet na druhý rychlostní stupeň, abyste zajistili záběr.
Při jízdě na rovném povrchu mějte zařazený vyšší rychlostní stupeň při nízkých otáčkách motoru, abyste zabránili protáčení pneumatik. V zatáčkách jezděte pomalu a vyvarujte se prudkých zásahů do řízení, které by mohly způsobit ztrátu kontroly nad vozidlem.
Udržujte svou vzdálenost
Je to jednoduchá, ale účinná rada: měli byste být schopni zastavit na vzdálenost, na kterou vidíte. Na zasněžených silnicích prodlužte brzdnou dráhu a rozestupy mezi vozidly až desetinásobně.
Za deštivého počasí může déšť a stříkající voda ztěžovat výhled a vaši viditelnost, proto se držte dostatečně daleko od vozidel jedoucích před vámi a dbejte zvýšené opatrnosti v blízkosti chodců, cyklistů a motocyklistů.
Brzděte v přímém směru
Brzděním v přímém směru se vyhnete nebezpečí smyku. Pokud při odbočování na kluzkém povrchu brzdíte, je větší pravděpodobnost, že vaše vozidlo dostane smyk, proto brzděte plynule a s dostatečným předstihem, abyste před odbočením zpomalili.
Pozor na černý led
Černý led je jedním z nejhorších nebezpečí při jízdě v zimě, protože vypadá jako mokrá vozovka.
Pokud dostanete smyk, dívejte se tam, kam chcete jet. Držte ruce na volantu a zatáčejte do smyku – pokud se zadní část vozu přetáčí doprava, zatočte doprava.
Hybridy v zimě
Jízda se samonabíjecím hybridním vozidlem v zimě se nijak neliší od jízdy s klasickým vozem a měla by mít jen malý vliv na výkon akumulátor vozu. Nejnovější hybridy jsou vybaveny funkcemi, které jim pomáhají udržet záběr kol a kontrolu v kluzkých podmínkách.
Pokud vlastníte plug-in hybridní vozidlo, může chladné počasí snížit výkon akumulátoru. Zkuste nabíjet hybridní vozidlo v teplejším, uzavřeném prostoru (například v garáži), abyste zajistili, že akumulátor zůstane nabitý. Kvůli zvýšenému tlaku na výkon hybridu se však může stát, že v náročných podmínkách bude váš vůz využívat zážehový motor více než elektrický pohon. Proto se ujistěte, že máte dostatek paliva.
Elektromobily v zimě
Díky výkonovým vlastnostem elektromotoru je velmi snadné se s elektromobilem rozjet a minimalizovat protáčení kol. Protože elektromobily nepoužívají převodovky, je menší pravděpodobnost, že se při jízdě v zimních podmínkách roztočíte nebo dostanete smyk.
Pokud vlastníte elektromobil, možná se obáváte snížení výkonu při poklesu teploty. Výkon akumulátoru může být ovlivněn, proto můžete vyzkoušet několik tipů, jak šetřit energii, například zapnout topení doma, když je auto stále připojeno k síti, abyste neplýtvali energií na zvyšování teploty během jízdy. Zkuste místo klimatizace používat vyhřívaná sedadla a vyhřívaný volant, abyste šetřili energii akumulátoru.
Cestu si pečlivě naplánujte a věnujte pozornost předpokládanému dojezdu, protože nižší teploty mohou znamenat, že nabitý vůz nedojede tak daleko jako obvykle. Jízda nižší rychlostí může také znamenat nižší spotřebu energie a zvýšit dojezd elektromobilu.