Evropská premiéra nejnovějšího humanoidního robota ASIMO společnosti Honda

16. července 2014

Dnes měla v Bruselu premiéru nejnovější generace humanoidního robota společnosti Honda, ASIMO.

Dnes měla v Bruselu premiéru nejnovější generace humanoidního robota společnosti Honda, ASIMO.

Zcela nový robot ASIMO, který by podle společnosti Honda mohl v budoucnosti pomáhat lidem, kteří jej potřebují, je oproti svým předchůdcům vybaven celou řadou významných technologických novinek. Patří mezi ně vylepšená inteligence, zvýšená obratnost rukou (která robotovi umožňuje otevřít láhev a nalít nápoj nebo používat posunkovou řeč) a také schopnost rychleji běhat, běhat pozadu, plynuleji chodit nahoru a dolů po schodech, poskakovat a dokonce skákat.

Tato vylepšení přiblížila společnost Honda o další krok k vytvoření robota pro praktické využití v domácnosti nebo kdekoli, kde je vyžadována pomoc.

Zcela nový robot ASIMO je vybaven celou řadou nových vlastností, které jsou výsledkem usilovného výzkumu společnosti Honda zaměřeného na roboty se schopnostmi rozhodování, což jim umožňuje přizpůsobovat chování jejich okolí v reálném čase.

Vylepšení inteligenčních schopností:

·         ASIMO nyní dokáže rozpoznávat tváře a hlasy více osob hovořících současně.

·         ASIMO nyní dokáže zastavit aktuálně prováděnou operaci a změnit své chování tak, aby odpovídalo záměru druhé strany. ASIMO nyní například dokáže předvídat směr, kterým osoba půjde a okamžitě zvolit alternativní cestu, aby nedošlo ke srážce.

Vylepšení fyzických schopností:

·         ASIMO nyní dokáže běžet rychlostí až 9 km/h (o 3 km/h rychleji, než jeho předchůdce).

·         ASIMO nyní dokáže běžet pozpátku, skákat a bez přerušení poskakovat na jedné noze.

Vylepšené schopnosti provádění úkolů:

·         Zcela nový ASIMO má velmi pokročilé, obratné ruce s několika prsty.

·         Tyto ruce mu v kombinaci s technologií rozpoznávání předmětů umožňují provádět složité úkoly, například zvednout skleněnou láhev a odšroubovat uzávěr nebo uchopit papírový pohárek a bez rozlití nalít tekutinu.

·         ASIMO rovněž umí posunkovou řeč (japonštinu a americkou angličtinu).

Svoji evropskou premiéru dnes rovněž slaví UNI-CUB β (beta), nové osobní vozítko, které je vybaveno systémem všesměrového hnacího kola Honda a využívá technologii řízení rovnováhy vyvinuté na základě rozsáhlého výzkumu dvounohých humanoidních robotů společnosti Honda.

Tyto technologie umožňují pohybovat vozítkem UNI-CUB β dopředu, dozadu, do stran a úhlopříčně jednoduchým přenášením tělesné hmotnosti a nakláněním se do požadovaného směru jízdy.

„Společnost Honda poprvé v Evropě představuje zcela nového robota ASIMO – nejnovější generaci pozoruhodného výzkumu humanoidních robotů společnosti Honda“ řekl Satoshi Shigemi, hlavní konstruktér robota ASIMO.

„Předchozí generace robotů ASIMO se vyznačovaly neobyčejnou plynulostí a rychlostí pohybů. Tento zcela nový ASIMO posouvá svoji mobilitu, schopnost vykonávat úkoly a interaktivitu s lidmi na novou úroveň a přibližuje společnost Honda o další krok ke konečnému cíli: vyvinout robota, který dokáže pomáhat lidem.“

Evropská premiéra zcela nového robota ASIMO a vozítka UNI-CUB β se odehrála na tiskové konferenci, která se konala v bruselském ASIMO Studio v Belgii. ASIMO Studio je sídlem oddělení komunikace divize Honda Robotics v Evropě.