Honda slaví 25 let modelu Civic Type R

25. srpna 2022

Od svého představení v roce 1997 je model Civic Type R neustále zdokonalován a díky tomu poskytuje maximální zážitek z jízdy s vozem s motorem vpředu a pohonem přední nápravy.

·           Název Type R je nerozlučně spojen s nezaměnitelnou kombinací fascinující dynamiky a vysoce výkonných motorů.

·           Červený emblém Honda provází již šest generací vozů Civic.

·           Nejnovější verze se stává výkonnostní hvězdou řady vozů Honda.

Ikonický model Civic společnosti Honda letos slaví dvě výročí: 50 let nepřetržité výroby a 25 let vysoce výkonné závodní verze Type R, která zahájila novou éru vysoce výkonných hatchbacků. Navzdory tomu, že byly navrženy jako dosažitelnější Type R, jednotlivé verze modelu Civic ztělesňují filozofii modelu Type R: maximum zážitků díky vynikajícímu inženýrství a dynamice. V průběhu šesti generací se vůz postupně vyvíjel a zákazníci tak mají k dispozici dokonalý hatchback s motorem vpředu a pohonem přední nápravy. Díky tomu vůz pohodlně zvládne každodenní dojíždění do zaměstnání od pondělí do pátku a o víkendu zazáří na okruhu.

EK9 (1997–2000) Ein erschwinglicher Type R für alle

EK9 (1997–2000): Cenově dostupný, dosažitelný Type R pro všechny

Označení Type R lze datovat až k vozu Honda NSX Type R z roku 1992, který pozvedl úroveň a kvalitu vozu. Byl však k dispozici pouze ve velmi omezeném počtu. Použití filozofie Type R na vozy Civic se řídilo podobným inženýrským přístupem jako u vozů Integra a NSX a nabídlo mimořádný zážitek z jízdy. Model EK9 byl nabízen pouze na japonském trhu a měl špičkové specifikace: 1,6litrový motor DOHC VTEC, lehká karoserie  se svařovanými švy, která přispěla k nízké celkové hmotnosti vozidla 1050 kg, to vše doplněné šroubovým diferenciálem s omezením prokluzu (LSD) a jedinečnými komponenty odpružení, které zcela mění zážitek z jízdy. U modelu EK9, který byl uveden na trh s vynikajícími recenzemi, začíná snaha o špičkový vysoce výkonný hatchback s motorem vpředu a pohonem předních kol.

EP3 (2001–2005) Der europäische Type R

EP3 (2001–2005) Evropsky pojatý model Type R

V důsledku ohromného úspěchu vozu první generace byla druhá generace nabízena v celé Evropě, a to částečně díky tomu, že byla vyráběna ve Spojeném království. Nový vůz představil zcela nový a nyní ikonický 2,0litrový motor DOHC i-VTEC řady „K“, který stanovil nové možnosti toho, co lze s atmosférickým dvoulitrovým motorem dokázat. Také se vyznačoval vylepšenými brzdami, přesnou, jemně odstupňovanou šestistupňovou převodovkou a karoserií, která široce využívala vysokopevnostní ocel ke zvýšení torzní statické tuhosti o 80 % oproti modelu EK9. Přední zavěšení se sbíhavými vzpěrami a dvojité lichoběžníkové zavěšení s reaktivním ramenem vzadu v kombinaci s novým elektrickým posilovačem řízení (EPS) a variabilním převodovým poměrem (VGR) pro velmi příjemný pocit z řízení a zpětnou vazbu. 

FN2/ FD2 (2007–2011) Type R – zwei Versionen

FN2/FD2 (2007–2011) Type R – dva způsoby

Třetí generace vozu Civic Type R byla jedinečná v tom, že se evropský a japonský model výrazně lišily. Evropa získala hatchback na bázi FN2, který si zachoval osvědčený 2,0litrový motor, ale představil nový podvozek, kde se palivová nádrž přesunula pod přední sedadla s cílem zlepšit vnitřní prostor a získat vyšší flexibilitu. Japonským zákazníkům byl místo toho nabídnut sedan FD2, který nabídl ještě velkolepější zážitek z jízdy díky dalším položkám, jako je výkonnější motor K20A, šroubový diferenciál LSD a výkonné brzdy Brembo. Hmotnost se podstatně nezvýšila, a to díky značnému použití konstrukčních adheziv namísto svařování a hliníku v podvozku i panelech. 

FK2 (2015–2017) Der VTEC-Turbo

FK2 (2015–2017) Představení motoru VTEC Turbo

V důsledku vývoje tržních a regulačních očekávání nastal nevyhnutelný přechod k přeplňování turbodmychadlem. Konstruktéři společnosti Honda s pečlivostí jim vlastní vyvinuli přeplňovaný 2,0litrový motor K20C1, který díky výkonu 310 HP dosahoval excelentních výsledků. Aby bylo možné toto výrazné zvýšení výkonu lépe ovládat, představila společnost Honda své dvouosé odpružení vzpěry v kombinaci s diferenciálem s omezením prokluzu, který odolává přenášení točivého momentu do řízení, se kterým se setkáváme u vozů s vysoce výkonným pohonem přední nápravy. Model Civic Type-R 2015 zrychlil z 0 na 100 km/h za pouhých 5,7 sekundy a byl vybaven předními kotouči o velkém průměru (351 mm), které tvořily součást vysoce výkonného brzdového systému Brembo. Verze FK2 se ukázala jako výborná základna pro závodní vůz a vyhrála několik titulů TCR Touring Car po celém světě. 

FK8 (2017–2022) Der ultimative Kompaktsportwagen

FK8 (2017–2022) Špičkový sportovní hatchback

V roce 2017 byla představena poslední verze modelu Civic Type R, FK8. Model FK2 prošel významnými změnami a výsledkem byl nový vůz, který získal řadu nových mechanických prvků, jako jsou adaptivní tlumiče, a další revize motoru K20C1 pro zvýšení výkonu na 320 koní. Model také nově zavedl přítlak zajišťující ještě intenzivnější jízdu. Model také debutoval ve Spojených státech, přičemž tento region vedl celosvětové prodeje tohoto vozu. 

FL5 (2022) Ultimate Sports 2.0

FL5 (2022–) Špičkový sportovní hatchback 2.0

V tomto voze zcela nové generace, uvedeném na trh koncem tohoto roku, se představují rozvinuté, vyspělé a zdokonalené technologie, které byly vyvíjeny v průběhu několika generací. Zatímco nové technologie a vytříbená aerodynamika pomohly opět pozvednout úroveň, vůz jasně odkazuje až ke generaci FD2 s postupnými revizemi, které vedly k nejrychlejšímu, nejhodnotnějšímu a nejnávykovějšímu modelu Civic Type R, jaký byl kdy vyroben. Model Civic Type R 2022, který je již držitelem traťového rekordu na okruhu v Suzuce, je ideální oslavou výročí 30 let od vzniku označení Type R.