Model Honda Civic Type R 2017 vytvořil na okruhu Nürburgring nový traťový rekord!

3. dubna 2017

Civic Type R 2017 Hot Lap

Pokus o překonání nejlepšího času na okruhu Nürburgring s výsledkem 7 minut a 43,8 sekundy

Motor nového modelu Civic Type R dosahuje výkonu 320 PS a točivého momentu 400 Nm

Zdokonalená aerodynamika, nejlepší ve své třídě!

Nový model Civic Type R se bude vyrábět v britském Swindonu; prodej v Evropě bude zahájen v létě 2017

Rekord byl překonán vývojovým vozem, jehož technické specifikace odpovídají finálnímu sériovému vozu

Po představení sériového modelu na ženevském autosalonu 2017 vytvořil zcela nový model Honda Civic Type R na okruhu Nürburgring Nordschleife nový traťový rekord pro vozy s pohonem přední nápravy. Dne 3. dubna 2017 projel tento světoznámý okruh vývojový vůz v čase 7 minut a 43,8 sekundy.

Tohoto času na jedno kolo se dosáhlo během závěrečné fáze testovacího režimu modelu, na suchém povrchu a při optimální okolní teplotě pro maximální výkon pneumatik a hnacího ústrojí. Nový čas je téměř o sedm sekund lepší než u předcházejícího modelu.

Nový model Civic Type R byl součástí nejrozsáhlejšího vývojového programu zcela nové desáté generace Civic v dosavadní historii značky Honda. Tento model byl technicky zpracován tak, aby přinášel co nejatraktivnější dynamiku v segmentu hatchbacků – na silnici i na závodní dráze.

K novému rekordnímu času nového modelu Civic Type R na okruhu Nordschleife přispěla řada faktorů. V jeho útrobách tepe optimalizovaný a upravený 2,0litrový motor VTEC TURBO o výkonu 320 PS a točivém momentu 400 Nm. Akcelerace vozu je vylepšena novými nižšími převodovými poměry šestistupňové manuální převodovky. Ucelená aerodynamická výbava nového modelu Type R přináší jedinečnou stabilitu při vysokých rychlostech s nejvyváženějším poměrem mezi vztlakem a odporem.

Velmi tuhý rám karoserie nejaktuálnějšího modelu Civic Type R je o 16 kg lehčí než u předchozího modelu, přičemž 38% zvýšení torzní tuhosti podstatně zvyšuje citlivost řízení a stabilitu při zatáčení. Nové víceprvkové zadní zavěšení zvyšuje stabilitu při brzdění. Tyto vlastnosti umožňovaly na trati brzdit později do zatáček a projíždět zatáčky vyšší rychlostí.

Hlavním konstruktérem podvozku modelu Honda Civic Type R je Ryuichi Kijima. Popisuje nejvýznamnější zlepšení v porovnání s vozem předchozí generace:

„Průjezd zatáčkami je nyní rychlejší, protože tento vůz má širší rozchod kol a pneumatiky, širší rozvor náprav, nové víceprvkové zadní zavěšení a optimalizovanou aerodynamiku, která zvyšuje stabilitu,“ uvedl pan Kijima. „Například do zatáčky Metzgesfeld jezdci obvykle vjíždějí rychlostí přibližně 150 km/h. Díky vynikající stabilitě projel nový model Type R i tuto středně rychlou zatáčku přibližně o 10 km/h rychleji. Když vylepšíme chování vozu při zatáčení, můžeme projíždět zatáčky rychleji, což umožnilo novému modelu Type R dosáhnout mnohem kratší traťový čas.“

Technické specifikace vývojového vozu, který dosáhl rekordního času, odpovídají specifikacím finálního sériového vozu. Z bezpečnostních důvodů byl do vozu nainstalován bezpečnostní rám proti překlopení, který však nijak nezvýšil tuhost rámu karoserie. Aby se kompenzovala hmotnost rámu, byl dočasně demontován infotainmentový  systém a zadní sedadla. Vůz byl obut do silničních pneumatik, které odpovídaly běžným předpisům silničního provozu.

Výroba nového modelu Civic Type R bude zahájena v létě 2017 v závodě HUM (Honda of the UK Manufacturing) ve Swindonu, který se stane hlavním globálním výrobním závodem desáté generace hatchbacku Civic. Model Type R se bude vyvážet do celé Evropy a na další světové trhy, včetně Japonska a USA. Bude se jednat o první model Type R oficiálně prodávaný v Severní Americe pod značkou Honda.