Honda získala tři ocenění RED DOT DESIGN

29. března 2020

Ocenění „Red Dot: Nejlepší z nejlepších 2020“ bylo uděleno za průlomový design modelu Honda e v kategorii automobilů. Jde o nejvyšší vyznamenání v celé soutěži

  • Model Honda e získal také ocenění „Red Dot 2020“ v kategorii chytrých produktů
  • Motocykl CBR1000RR-R Fireblade SP doplňuje trio ocenění „Red Dot 2020“, které obdržel za vysokou kvalitu designu
  • Prestižní mezinárodní soutěž v oblasti designu vyzdvihuje dokonalost v designu produktů, značky a komunikace

Vysoce uznávaný kompaktní elektromobil Honda e získal ocenění „Red Dot: Nejlepší z nejlepších 2020“ za průlomový produktový design, nejvyšší vyznamenání v renomované mezinárodní soutěži „Red Dot Awards“. Toto ocenění se uděluje nejlepším produktům jednotlivých kategorií.

Model Honda e získal také uznání v kategorii „Chytrý produkt“ spolu s motocyklem Honda CBR1000RR-R Fireblade SP. Toto ocenění je udělováno na základě přihlášek podaných v souvislosti s „mimořádným designem“ a toto poslední získané ocenění zdůrazňuje závazek společnosti Honda vytvářet impozantní produkty navrhované bez kompromisů.

Každý rok se v rámci soutěže Red Dot udělují ceny za dokonalost v oblasti designu produktů, značek a komunikace mezinárodních podniků. Vítězné produkty jsou představovány v Red Dot Design Museum v historickém Design Zentrum Nordrhein Westfalen v německém Essenu. O vítězných produktech rozhoduje porota složená ze 40 mezinárodních odborníků, kteří testují každý přihlášený produkt, hodnotí jej a diskutují o něm.

Když Makoto Iwaki, Výkonný ředitel společnosti, mluvil o modelu Honda e, uvedl: „Díky těmto prestižním oceněním se vizionáři a talentovaní designéři společnosti Honda dostávají do centra pozornosti. Jako jeden z nejvýraznějších příkladů současného designu automobilů v posledních letech si model Honda e plně zaslouží ocenění „Nejlepší z nejlepších“.

Model Honda e je nejnovějším přírůstkem elektrifikovaných vozů Honda a poskytuje ničím nerušený zážitek z jízdy elektromobilem pro městské prostředí budoucnosti. Model Honda e představuje nové pojetí identity malých vozidel Honda pro nadcházející éru městské mobility. Pyšní se charakteristickou kombinací předních a zadních LED světel, stylovým skleněným krytem nabíjecího portu i čistými liniemi se zapuštěnými prvky, které optimalizují aerodynamickou účinnost. Tato designová filozofie je podtržena systémem zpětných kamer, který nahrazuje klasická boční zrcátka. Tento vůz se dále odlišuje černými panely s čistým profilem, které jsou použity vpředu a vzadu mezi světlomety. Ty se staly příznačnými designovými prvky modelu Honda e.

Moderní styl modelu Honda e získává mezinárodní uznání již od prvního představení konceptu s označením „Urban EV“ na autosalonu ve Frankfurtu 2017. Tento koncept byl později prohlášen za „nejlepší koncept vozu“ a získal renomované ocenění Car Design Award. Následný koncept e Prototype byl čerstvě po jeho světové premiéře na autosalonu v Ženevě v roce 2019 středobodem expozice „Honda experience - Casa Connessa Tortona“ na výstavě Milan Design Week 2019 v Miláně. Výstava, v rámci níž se značka poprvé výrazně představila na největší světové akci v oblasti designu, nabídla návštěvníkům jedinečný pohled na koncepci designu vozu Honda e Prototype.

Motocykl CBR1000RR-R Fireblade SP je nejnovější stroj nesoucí označení Fireblade, které bylo poprvé představeno v roce 1992. Vždy určoval měřítko toho, jak by si měl sportovní stroj litrové třídy vést na veřejných komunikacích, ale u nového modelu 2020 - vyvinutého pod názvem „Born to Race“ - šlo zásadní zaměření na výkon na okruhu ruku v ruce s radikálně novým designem.

Díky minimalistické čelní ploše, zkosení bočních a rozšířených spodních aerodynamických krytů v agresivních úhlech – plus otvorům a tvarům kanálů pro vzduch – bylo dosaženo nejlepší hodnoty koeficientu odporu vzduchu ve své třídě ve výši 0,270. Aerodynamická „křídla“ používaná na závodním stroji MotoGP kombinují poutavý tvar s nekompromisní funkčností, výrazně zvyšující přítlak a stabilitu pro bezkonkurenční kontrolu nad nejvýkonnějším řadovým čtyřválcovým motorem, který kdy Honda vyrobila.

Motocykl Fireblade byl navržen s inovativním novým přístupem, ve kterém odborníci na digitální simulaci, modeláři a návrháři nákresů stylů z oddělení výzkumu a vývoje společnosti Honda pracovali s nepřetržitou, téměř bezprostřední zpětnou vazbou s cílem vytvořit maximální efekt v co nejkratším možném čase vývoje. Využili také informace aerodynamických specialistů od firemních závodních expertů – Honda Racing Corporation – v jejichž nezaměnitelných barvách v kombinaci červené, bílé a modré je motocykl CBR1000RR-R Fireblade SP lakován.

Satoshi Kawawa, Generální ředitel divize designu motocyklů, k tomu řekl: „Motocykl CBR1000RR-R Fireblade SP byl vyvinut tak, aby vyhrával závody v jakékoli kategorii – od klubových závodů po mezinárodní soutěže. Jeho design a styl se řídí touto filozofií, kdy každá jeho část a detail jsou navrhovány s ohledem na rychlost, výkon a aerodynamickou účinnost. Je nám ctí, že získal tak prestižní ocenění.“

Společnost Honda má dlouhou tradici úspěchu v automobilové sekci soutěže Red Dot Awards, jež patří mezi nejprestižnější a nejvyhledávanější ocenění na světě. Mezi další úspěchy dosažené v soutěži Red Dot v nedávné době patří model Honda S2000 v roce 2001 a model Civic v roce 2006 s oceněním „Red Dot: Nejlepší z nejlepších“ a evropský model Accord Tourer v roce 2008 a model Insight v roce 2009 s oceněním „Red Dot“.

Pod heslem „Hledáme dobrý design a kreativitu“ oceňuje soutěž Red Dot Design Awards špičková díla a projekty od návrhářů, agentur a společností z celého světa. Každoroční akce, v rámci níž zasedá porota více než 40 významných mezinárodních odborníků, je celosvětově uznávaná jako jedna z nejvyhledávanějších soutěží udělujících ocenění za nápaditost designu.