Bezpečnost v terénu

Jízda v terénu je pro motocykl CRF náročná, a proto je třeba jej před jízdou i po ní prohlédnout, abyste jej udrželi ve špičkovém provozním i jízdním stavu.

Odolný a spolehlivý a léta zábavy

Motokros je fyzicky náročný sport a může být těžký i pro vás. Vyžaduje více než jen kvalitní motocykl. Abyste byli v tomto sportu úspěšní, musíte být ve vynikající fyzické kondici. Nejlepších výsledků dosáhnete, když budete pilně pracovat na své fyzičce a pravidelně trénovat.

Testy bezpečnosti

Abyste se dokonale seznámili se svým strojem, přečtěte si uživatelskou příručku pro postupy základní údržby, které umožní prodloužit životnost vašeho terénního motocyklu.

Zde je několik základních tipů:

Pneumatiky

Zkontrolujte doporučený tlak vzduchu (viz uživatelská příručka) a proveďte kontrolu z hlediska prasklin, nadměrného opotřebení nebo jiného poškození.

Kola

Zkontrolujte, zda nejsou na kolech poškozené nebo uvolněné paprsky, zda jsou pevně utaženy matice čepů a zda nejsou zdeformovány ráfky. Roztočte kola a zkontrolujte, zda jsou správně usazená, a dále pravidelně kontrolujte ložiska.

Brzdy a spojka

Zkontrolujte plynulou funkci a správné nastavení a polohu páček.

Páka řazení

Zkontrolujte, zda je bezpečně upevněna ve správné poloze, která umožňuje bezpečné a správné řazení.

Kabely a ovládací prvky

Zkontrolujte plynulou funkci kabelu škrticí klapky a všech ovládacích prvků.

Palivo

Před každou jízdou zkontrolujte stav hladiny paliva v nádrži. Před odstavením motocyklu vždy otočte uzavírací kohout paliva do polohy OFF.

Olej

Po každé jízdě nebo akci vždy zkontrolujte olej. Ujistěte se, že je jeho hladina na doporučené úrovni. V servisní nebo uživatelské příručce si přečtěte, jak často byste měli měnit olej a olejový filtr.

Řetěz a rám

Zkontrolujte, zda jsou správně nastaveny řetěz, vodítko a kladky řetězu (příliš volný? příliš napnutý? správně napnutý?) a mazání.
Dále zkontrolujte, zda nejsou opotřebovány rám, kyvná vidlice a zavěšení kol, a zda na nich nejsou povoleny nějaké matice či šrouby.

Zavěšení kol

Po každé jízdě vymontujte a očistěte vzduchový filtr, zvláště když jste jezdili v prachu nebo na písku. Podrobné pokyny naleznete v uživatelské a servisní příručce.

Terénní motocykl pro mladé jezdce

Když se vaše dítě učí jezdit na motocyklu, není to vzrušující jen pro něj, ale i pro vás jako pro rodiče. Je však třeba začít na správné trati a než se tak rozhodnete, je nutné mít na paměti důležitá bezpečnostní pravidla.

Buďte zodpovědní

Předtím, než rodiče dovolí svému dospívajícímu dítěti jezdit, měli by zvážit jeho věk, výšku, schopnosti a vyspělost.

Projděte si se svými dětmi všechny body bezpečnostních kontrol před a po jízdě (viz Bezpečnost v terénu výše nebo příručka). Seznámení se s motocyklem je důležité již v raném věku.

Vždy dbejte, aby tito mladí jezdci používali odpovídající motorkářské boty, chránič hrudníku, tělový pás, chrániče loktů, ochranu očí a kvalitní rukavice.

Dítě se musí v ochranném oděvu a výstroji cítit pohodlně a musí se volně pohybovat.

Nikdy nepoužívejte ochrannou helmu, která správně nesedí, a před jízdou na trati vždy zkontrolujte, zda má dítě zapnutý řemínek pod bradou.

Chcete-li vyzkoušet, zda je řemínek správně upevněn, zkuste stáhnout helmu z hlavy zezadu dopředu. Pokud jde stáhnout, je příliš velká.

Užijte si jízdu a hlavně dávejte pozor.